Tečky a čárymáry

Vyprávěním a hravou kresbou rozvíjíme talent a sebedůvěru dětí. Jak řekl Picasso: „Všechny děti se rodí jako umělci.“

Zápis možný kdykoli. Nový semestr začíná v týdnu od 14. 9. 2015

 

Během našich výtvarných setkání hodně pracujeme s fantazií dětí. Kresba se váže k příběhům, které jim lektorka vypráví, nebo které děti společně vymýšlí. Jsou to příběhy o tečkách a liniích, o věcech, o lidech, o zvířatech.

Respektujeme vlastní tempo i iniciativu dítěte, učíme větší zručností, vkusné kombinaci barev, objevujeme nové techniky a neobvyklá spojení vyprávění, hudby, hraní s loutkami. Rozvíjíme jemnou motoriku při práci s nástroji, s tužkou, štětcem, nůžkami.

Děti většinou pracují na svém vlastním úkolu, ale někdy se podílejí i na společném projektu, kde si osvojují respektovat práci druhého nebo se navzájem inspirují. Používáme různé barvy – akvarely, tuž, pastely a akryly, ale i kombinujeme techniky tak, aby dětem přinášely větší radost a uspokojení z dobrého výsledku. Jde o práci s voskem, se škrobem, otisky, slepotisky s barvami, vlastnoručními tiskátky, frotáže, ale i jednoduché kresby černou fixou – jako základ ke grafickým technikám. Zakládáme si na práci s různými materiály, dřevem, filcem, papírem, kovem… Snažíme se rozvíjet možnost vizuálního vyprávění komiksem, tvoříme „mapy“ a zakládáme vizuální deníky.

Často jsou našimi průvodci loutky, kořenářka, hlídač pokladu nebo i celý kufr loutek, který v ateliéru máme. Děláme výtvarku tak trochu jinak, s vkusem, nevšedně a s důrazem na individualitu dítěte.